
Corneliu Vasilescu, (n.1934, Bîrlad – d. 2023, Alba Iulia)
Compoziție
2006
Ulei pe pânză
Muzeul Național de Artă Timișoara anunță primirea unei importante lucrări semnate de Corneliu Vasilescu, (1934-2023) datorită generozității moștenitoarei, doamna Sorina Ileana Țibacov. Donarea acestei opere îmbogățește patrimoniul muzeului cu creația unuia dintre cei mai valoroși reprezentanți ai expresionismului abstract din România. Născut la Bârlad, Corneliu Vasilescu s‑a afirmat ca o figură esențială a generației de artiști care, în anii ’60- ’70, au căutat să sincronizeze arta românească – aflată sub presiunea ideologică a regimului comunist – cu direcțiile majore ale artei europene postbelice, în special abstracționismul și conceptualismul. Format la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu”, în clasa profesorului Gheorghe Șaru, artistul s‑a remarcat încă de la debut ca un desenator și colorist de excepție.
Opera sa se înscrie în zona plasticii gestuale, dusă până la o concluzie logică, așa cum remarcau criticii. Pictura lui Vasilescu creează o lume a tensiunii plastice, aflată într‑o permanentă vibrație și mișcare, în care gestul devine purtător de energie, ritm și sens. Lucrările sale, adesea situate în zona „intelectual‑reactivă”, propun o meditație vizuală asupra spațiului, materiei și dinamismului interior al culorii. Descris drept un artist care continuă prestigioasa tradiție a coloristilor români, îmbinând un temperament tumultuos cu o rigoare intelectuală remarcabilă, Corneliu Vasilescu rămâne un creator coerent care a reușit să transforme gestul pictural într‑un limbaj profund, personal și recognoscibil.
Deși adesea perceput ca o figură solitară, artistul a avut o carieră amplă și profund respectată. A participat la numeroase expoziții personale și de grup, atât în țaă precum și în exterior, în Franța, Italia, Germania, Spania, Egipt și Liban, fiind unanim apreciat. Cea mai recentă retrospectivă asa, „Corneliu Vasilescu – Pictură și grafică de șevalet, în retrospectivă” organizată în Sala Tancred Bănățeanu a Muzeului Național al Țăranului Român în perioada 15 ianuarie – 8 februarie, a reunit opere din cariera vastă a rtistului care se întinde pe o perioadă de mai bine de jumătate de secol. De‑a lungul timpului, artistul a primit distincții importante, precum Premiul pentru Pictură al UAP (1977), Premiul „Nicolae Tonitza” (1999), Premiul UAP din Republica Moldova (2000) sau Ordinul Meritul Cultural în grad de Ofițer (2004).
Prin intrarea acestei lucrări în colecția MNArT, muzeul reafirmă angajamentul său de a conserva și valorifica patrimoniul artistic al artei contemporane românești, aducând publicului mai aproape opera unui artist esențial pentru înțelegerea avangardei vizuale din România. Lucrarea va fi expusă în cadrul proiectului MNArT Open View, proiect‑platformă care extinde muzeul în spațiul public și creează o zonă de contact între instituție, comunitate și ecosistemul artistic local. Vitrina–instalație situată pe strada Mercy, concepută ca un intermediu public–muzeu, un spațiu liminal în care colecțiile, cercetarea și procesele curatoriale devin vizibile în mod direct pentru trecători. Proiectul contribuie la consolidarea unei culturi vizuale urbane și la dezvoltarea unei comunități informate, implicate și conectate la viața muzeului.